1A-2A Regional Seedings

For the civil discussion of small school boys basketball.
Post Reply
User avatar
Bluejaygrad03
All Universe
All Universe
Posts: 13142
Joined: Thu Nov 10, 2005 4:40 pm
Location: Petersburg
Contact:

1A-2A Regional Seedings

Post by Bluejaygrad03 » Thu Feb 08, 2018 9:40 pm

Here's how the seedings broke down among the 1A and 2A schools in central Illinois:

1A

ISU Supersectional

Danville Schlarman Sectional

Sub-Sectional A
1. Cissna Park
#2. Decatur Lutheran
#3. Milford
4. Mt. Pulaski
5. Champaign Judah Christian
6. LeRoy
7. Urbana University
8. Fisher
9. Armstrong
10. Farmer City Blue Ridge
11. Cerro Gordo [Coop]
12. Danville Schlarman
13. DeLand-Weldon
14. Forsyth (Decatur Christian)

Sub-Sectional B
1. Colfax Ridgeview
#2. St. Anne
3. Flanagan-Cornell
4. Grant Park
5. Cullom Tri-Point
6. Crete Illinois Lutheran
7. Gardner-South Wilmington
8. Bloomington Cornerstone Christian Academy
9. Lexington
#10. Streator Woodland
11. Normal Calvary Christian Academy
12. Dwight
13. Donovan


Jacksonville Bowl Super-Sectional

Abingdon-Avon Sectional

Sub-Sectional A
1. Bushnell-Prairie City
2. Peoria Quest Charter Academy
3. Elmwood
4. Illini Bluffs
5. Abingdon-Avon
#6. Brimfield
#7. Lewistown
8. Peoria Heights
9. Delavan
10. Biggsville West Central
11. Peoria Christian
12. Sciota West Prairie
13. North Fulton

Sub-Sectional B
1. Payson Seymour
#2. Concord Triopia
3. Mt. Sterling Brown County
4. Calvary
5. Mason City Illini Central
6. Mendon Unity
#7. Camp Point Central
8. Springfield Lutheran
9. South Fulton
10. Augusta Southeastern
11. Hartsburg-Emden
12. Greenview
13. Liberty


White Hall North Greene Sectional

Sub-Sectional A
1. New Berlin
2. Winchester West Central
3. White Hall North Greene
4. Barry Western
#5. Jacksonville Routt
6. South County
#7. Raymond Lincolnwood
8. Carrollton
9. Pleasant Hill
10. Greenfield/Palmyra Northwestern
11. Pawnee
12. Griggsville-Perry
13. Jacksonville ISD

Sub-Sectional B
#1. Okawville
2. Madison
3. Edwardsville Metro-East Lutheran
4. Lovejoy
5. Valmeyer
#6. Mt. Olive
7. Hardin Calhoun
8. Lebanon
9. Marissa [Coop]
10. Glen Carbon Father McGivney
11. New Athens
12. Brussels
13. Bunker Hill


2A

NIU Super-Sectional

Bureau Valley Sectional

Sub-Sectional A
1. Bureau Valley
2. Aledo Mercer County
3. Rock Island Alleman
4. Port Byron Riverdale
#5. Fulton
6. Savanna West Carroll
7. Kewanee
#8. Taylor Ridge Rockridge
9. Oneida (ROWVA) [Coop]
10. Orion
11. Sherrard
12. Morrison

Sub-Sectional B
1. Winnebago
2. Byron
3. Spring Valley Hall
#4. Rockford Christian
5. Princeton
#6. Mendota
7. South Beloit
8. Peru St. Bede
9. Poplar Grove North Boone
10. Oregon
11. Granville Putnam County

UIS Super-Sectional

Farmington Sectional

Sub-Sectional A
1. Warsaw [Coop]
2. Farmington
3. Dee-Mack
4. Tremont
5. Monmouth-Roseville
6. Carthage Illini West
#7. Havana
8. Midwest Central
#9. Knoxville
10. Monmouth United

Sub-Sectional B
1. Williamsville
2. Quincy Notre Dame
3. PORTA
4. Pleasant Plains
5. Athens
#6. Auburn
7. North Mac
8. Riverton
#9. Beardstown
10. Pittsfield
11. Rushville-Industry
12. Carlinville


Pairings will be released tomorrow afternoon.

User avatar
tombs14
Kryptonite Poster
Kryptonite Poster
Posts: 2941
Joined: Thu Apr 10, 2003 10:21 pm
Location: Peoria County

Re: 1A-2A Regional Seedings

Post by tombs14 » Fri Feb 09, 2018 10:32 am

Does the # indicate Regional hosts?

MidstateFan
Gold Poster (500 posts)
Gold Poster (500 posts)
Posts: 523
Joined: Tue Oct 21, 2003 12:14 am

Re: 1A-2A Regional Seedings

Post by MidstateFan » Fri Feb 09, 2018 1:22 pm

tombs14 wrote:
Fri Feb 09, 2018 10:32 am
Does the # indicate Regional hosts?
Yes.

User avatar
Bluejaygrad03
All Universe
All Universe
Posts: 13142
Joined: Thu Nov 10, 2005 4:40 pm
Location: Petersburg
Contact:

Re: 1A-2A Regional Seedings

Post by Bluejaygrad03 » Fri Feb 23, 2018 10:21 pm

Here's the scores from tonight's regional title games involving central Illinois schools:

Peoria Quest 59, Abingdon-Avon 39
Payson Seymour 57, Mendon Unity 46
Brown County 65, Concord Triopia 56
Decatur Lutheran 69, Mt. Pulaski 60
Annawan 50, Princeville 23
New Berlin 50, Jacksonville Routt 47
Illini Bluffs 54, Bushnell-Prairie City 50
Winchester West Central 40, White Hall North Greene 37
Kewanee Wethersfield 39, DePue 36
Williamsville 63, Pleasant Plains 55
QND 59, PORTA 36
Bloomington Central Catholic 88, Heyworth 54
Fieldcrest 49, El Paso-Gridley 40
Bureau Valley 67, Fulton 63
Warsaw 62, Illini West 38
Dee-Mack 45, Farmington 44
Byron 44, Spring Valley Hall 34
Rock Island Alleman 65, Mercer County 42


I'll post the sectional schedules at some point this weekend.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests